PORTUGALSKO

Návrh bez názvu (9)


Co Vás napadne, když se řekne portugalské víno? Málokdo by odpověděl jinak, než „portské“. Aby ne, přestože právě to tvoří jen 22 % místní produkce, tvoří 75 % exportu. Jak ale takové portské vůbec vzniklo? Při exportu vín v Portugalska často docházelo během dlouhých cest po moři ke kažení vín. Jedinou možností, jak zabránit znehodnocení cenného nákladu, bylo zakonzervovat víno silnou pálenkou. Jak jednoduché!


HISTORIE VINAŘSTVÍ V PORTUGALSKU

Historie výroby vína v Portugalsku je delší, než historie samotného Portugalska (výroba již od roku 2000 př.n.l.), datuje se ke Keltům, Féničanům, Řekům a Římanům. Hlavní vzestup vinařství přichází ve druhé polovině 14. stol., v 17. stol. pak vzestup exportu vína. Vyvážené víno z Portugalska však nemá příliš dobrou pověst a bývá velmi často nekvalitní. Vývozu pomáhá vypuknutí války v roce 1689 mezi Anglií a Francií, kdy je zakázáno pít francouzské víno. Portugalsko roku 1670 vyrábí první dolihované víno – Portské víno, které se brzy stává módní záležitostí celé Anglie. V roce 1756 deklarován nejstarší vinařský region na světě „Alto Douro“, zajímavostí je, že klasifikační systém byl v Portugalsku zaveden o 200 let dříve než ve Francii. V současné době tamní vinaři spojují moderní technologie s úctou k tradicím. Portugalsko je 11. největším světovým producentem vína s objemem produkce 6,7 milionů hl.

 

zajimavosti-05
VÍTE, ŽE...

Rozloha vinic: 192 tisíc ha (2018)

Produkce:
10 milionů hl vína ročně

Průměrná roční spotřeba vína - 44 l/osoba


duoroPobřežní regiony Portugalska jsou ovlivňovány Atlantikem (časté silné dešťové srážky); vnitrozemí více kontinentální, okolí hranic se Španělskem nedostatek vody, na jihu je podnebí nejsušší a nejteplejší. Velmi dobré podmínky má oblast Douro, známá právě pro produkci portského. Region je chráněn před vlivem Atlantského oceánu pohořím Marao a Montemuro a převládá zde kontinentální podnebí. Výhodou je dostatek srážek a vysoká průměrná teplota. Portugalsko se může chlubit více než 500 odrůdami révy vinné, nejčastěji se setkáme s Tempranillo (synonymum Tinta roriz či Aragonese), Touriga Franca, Castelão, Fernão Pires, Alvarinho, Encruzado, Malvasia Fina, Touriga Nacional či Trincadeira. Nedílnou součástí místního zemědělství je pěstování dubu korkového. Tvoří 50 % světové produkce korku!

 


KLASIFIKACE PORTUGALSKÝCH VÍN

Také Portugalsko používá románský klasifikační systém, od vstupu do EU (1986) byl uznán velký počet nových regionů a portugalský vinařský zákon se přizpůsobil ostatním evropským zemím.

slapani_vina

DOC (Denominaçăo de Origem Controlada ) / DOP (Denominaçăo de Origem Protegida)

 • kontrolované označení původu, označuje nejvyšší kategorii vín (jako AOC ve Francii), musí pocházet z hroznů z přesně vymezeného regionu a být vyrobena v oblasti původu. Ohraničení oblasti závisí na podobných zeměpisných podmínkách, typických vlastnostech a stylu vín a na místních tradičních postupech.


IG/IGP

 • dříve označováno jako Vinho Regional, označení lepších stolních vín s vymezenou oblastí původu, produkty jsou srovnatelné s jinými evropskými krajovými víny, můžeme se ale setkat i s víny výjimečnými


VINHO

 • nejjednodušší portugalská vína, určená pro každodenní spotřebu bez označení původu. Jde o vína ambiciózních vinařů, kteří se rozhodli svou produkci nezatěžovat oficiálními pravidly.

TŘÍDĚNÍ PORTSKÝCH VÍN

Portské víno má svůj vlastní klasifikační systém (zavedl a kontroluje Instituto de Vinho do Porto), nazývá se Denominaçao de Origem a má velmi přísná kritéria.

Drtivou většinu tvoří vína červená, setkáme se ale i s bílými variantami.

portske
BÍLÉ PORTSKÉ

 • mladé bílé (prodává se brzy po skončení výroby, pije se jako aperitiv), staré bílé (zraje v dřevěných sudech, je více oxidativní, až jantarové barvy); škála vín je od extra suchého po sladké.


ČERVENÉ PORTSKÉ

 • Ruby – sytě červená rubínová barva, ovocitost, zrání ve velkých tancích bez oxidace, pije se jako mladé, víno vyrobené kupáží mladých vín různých ročníků, průměrně tříleté

 • Tawny – vína, která zrála různou dobu v sudech; standardní kategorie vín, možné označení doprovázené dalším přívlastkem; stáří průměrně 3 roky, ovocitá kořenitá vína.

  • Kategorie – reserve (prodávána mezi 5. až 7.rokem, ovocitá), datované tawny (je uváděno průměrné stáří kupáže v lahvi, vína se v lahvi nezlepšují) a colheita (ročníkové tawny, které zráje minimálně 7 let v sudech)

  • Garrafeira - typ Tawny, zraje 7 let v sudu, a poté několik let ve skleněných demižonech, je vzácnou specialitou zejména jednoho výrobce - Niepoort
 • Single Quintas – jak již název naznačuje, jedná se o portská vína z jedné vinice. Často mohou být ročníková.

 • Late Bottled Vintage (LBV) – ročníkové víno, které před lahvováním zraje minimálně 4 roky v dřevěných sudech, tmavě rudé víno.

 • Vintage – velmi kvalitní, sytě červené ročníkové portské, které musí být uznáno komisí degustátorů, ročník na láhvi udává rok sklizně. Musí být lahvováno mezi 2. a 3. rokem, dále zraje už jen v láhvi. Vyrábí se pouze ve výjimečných a úřadem deklarovaných letech.

 • Crusted – nefiltrované portské, které zanechává na dně lahve depot. Před konzumací je víno potřeba dekantovat.

Mezi nejvýznamnější výrobce portského patří Ferreira, Niepoort, Kopke, Churchill’s, Cockburns’s, Croft Port (jedna z nejstarších a nejuznávanějších značek, založená r. 1678).


oblast_portugalsko


VINAŘSKÉ OBLASTI V PORTUGALSKU

Přestože je portskéoblasti Douro nejznámější, vinařské regiony jsou rozesety téměř po celé ploše Portugalska. Najdeme zde 31 DOC a 14 IGP apelací. Největší deklarovanou oblastí DOC je Vinho Verde. Tento region je známý svými lehkými, svěžími bílými víny s vysokou kyselinou, světlou barvou a mírným perlením. Další částí Portugalska je Alentejo, kde je produkce soustředěna na špičková červená vína. V regionu Bairrada, kde převážná část vinic je v rovinatém terénu, se setkáme s tradiční místní odrůdou Baga a z ní vyrobenými sekty. V neposlední řadě zmíníme ostrov Madeira, který je proslulý nejen krásnou přírodou, ale také produkcí stejnojmenného dolihovaného vína s více než dvousetletou tradicí.

Portugalsko mapa 2

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení