ITÁLIE

italie 


VZNIK VINAŘSTVÍ V ITÁLII
toskansko

První zmínky o vinohradnictví pocházejí z ostrova Sicílie, a to již z období přibližně 2000 let před naším letopočtem. Avšak až za Římanů, kolonizujících jižní cíp poloostrova (oblasti Puglie, Kampanie a Sicilie), nastává období rozkvětu vinařství a vinohradnictví na dnešním území Itálie, včetně tvorby zákona 18. století, který se zabýval vinařskými záležitostmi na území Itálie. Také rok 1716 vstoupil do historie, kdy byly definovány nejvýznamnější vinařské zóny velkovévodství Toskánska, což se stalo precedentem pro pozdější označení původu oblasti Douro v Portugalsku a maďarského Tokaje. Ovšem, stejně jako celý vinařský svět, i Itálie je zasažena v 20. letech mšičkou révokaz, která zastavuje slibný rozvoj vinařství. Vývoj je zastaven taktéž v období 2. světové války a po ní získávají místní vína punc levných vín z dovozu. Na popud vzniká iniciativa vinařů a v 60.letech je zavedena apelace DOC. Víno je dodnes středem životního stylu a hraje neodmyslitelnou roli při každém rodinném stolování. Italská vína byla a jsou převážně vyráběná z hroznů domorodých odrůd révy vinné, v této skutečnosti se odráží láska Italů k tradicím, historii a rodině.

 

zajimavosti-05
VÍTE, ŽE...
 

Rozloha vinic: necelých 650 tisíc ha

Počet vinařství: více než 46 tisíc (v roce 2018)

Itálie sice není světovou jedničkou, co se rozlohy vinic týče. Pokud jde ale o objem produkce, rozhodně stojí na špici s neuvěřitelnými 46,6 miliony hl vína za rok 2019!

Geografické a klimatické podmínky jsou díky poloze Itálie rozmanité, na severu Itálie převládají vnitrozemské podmínky, na jihu zase středomořské, půdy na to nejsou jinak, najdeme zde vulkanické i vápencové. Odrůdám se daří jak v půdách vyprahlého jihu, tak na ledovcových morénách Alp. Nicméně rozdíly mezi ročníky jsou méně kontrastní.

nebbiolo

Setkáme se zde s lehkými, snadno pitelnými víny, ale i s neuvěřitelně plnými, komplexními a slavnými víny, jako jsou Barolo (pro jehož výrobu je použita jediná odrůda – Nebbiolo), Brunello di Montalcino nebo Vino Nobile di Montepulciano. Legendou se stalo Chianti z Toskánska, jako nejznámější představitel italského vinařství. Mnozí z nás si nedovedou představit horký letní den bez dobře nachlazeného Proseccaoblasti Veneto, případně bez lehčí varianty Lambrusco, kterou najdeme v severovýchodní oblasti Emilia-Romagna. Za zmínku určitě stojí slavné vermuty nebo sladké, muškátové, lehce pitelné Asti Spumante. Nesmíme zapomenout ani na nejslavnější sicilské víno – Marsala, fortifikované víno.


KLASIFIKACE ITALSKÝCH VÍN

Klasifikace italských vín podléhá románskému systému:


VDT (Vino Di Tavola)

  • „stolní víno“, základní víno z Itálie, určené pro běžné, každodenní pití


IGT (Indicazione Geografica Tipica)

  • „zemské víno“, označuje vína ze specifického regionu Itálie, jedná se o vína vyšší kvality než VDT, s kontrolovaným původem. Vína jsou také nazývána jako oblastní vína. Pozor, nejedná se však o vína nekvalitní!


DOC (Denominazione di Origine Controllata)

  • označení srovnatelné s francouzským AOC, vína s kontrolovaným označením dle původu, řídí se zásadami pro výnos, odrůdy, dobu zrání, použité technologie i kvalitu. Může být stanoven také tvar a velikost lahví. Vín DOC existuje přes 550 druhů, od průměrných až po nejkvalitnější.


DOCG (Denominazione di Origine Controllata Garantita)

  • od roku 1963 je tento nejvyšší stupeň kvality pro špičková a nejkvalitnější vína v zemi ustanoven zákonem, první apelace vznikají až v roce 1980. Prvním vínem DOCG bylo uznáno Barolo a dnes se takto označuje cca 77 italských vín, přičemž většina z nich pochází z Toskánska, Veneta a Piemontu. Toto označení nesou jen 4 bílá vína.


Mezi další důležité typy označení patří Classico, které udává původ z vybraného území s nejlepšími podmínkami v dané oblastiSuperiore znamená o něco vyšší stupeň alkoholu a Riserva/Riserva Speciale je označení delší doby zrání, než je předepsáno pro danou kategorii (například u Chianti zrajícího jeden rok je to dalších 12 měsíců, nebo u tříletého Barolo znamená Reserva další 2 roky zrání). 


oblast_italie


VINAŘSKÉ OBLASTI V ITÁLII

italie-mapa

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.