Pravděpodobně by nikdo nenamítal, kdybychom Francii označili za nejdůležitější zemi z pohledu vinařství. Během dlouhých staletí výroby vína se mnozí producenti z celého světa snažili napodobit slavná francouzská vína, otázkou je, zda je to vůbec možné. Geologická a klimatická různorodost učinila z Francie jednu z nejprestižnějších vinařských zemí na světě. Každá ze 14 vinařských oblastí si po celá staletí kultivovala vlastní vinařskou kulturu. Právě pod vlivem různých přírodních podmínek zde zdomácněly nejrůznější odrůdy révy vinné a vyvinula se celá škála způsobů jejího pěstování.
HISTORIE VINAŘSTVÍ VE FRANCII
První zmínky o vinařství ve Francii pochází z 6. stol. př. n. l., pěstování započalo díky řeckým osadníkům. Po založení Marseille došlo k rozšíření, Římané nejdříve povolovali pěstování v jižních oblastech. Ve středověku mnichové šířili s křesťanstvím i pěstování révy – pro církevní účely. Během francouzské revoluce v 18. stol byly vinice a vinařství zkonfiskovány. Počátky novodobí byly bohužel poznamenány plísní a mšičkou révokazem, poté následovaly 2 světové války a mezi nimi hospodářská krize. Tím nejvíce utrpěly oblasti Bordeaux a Champagne.
Nejpěstovanějšími odrůdami Francie jsou Merlot, Trebbiano, Grenache noir, Syrah, Chardonnay a Cabernet Sauvignon.
VÍTE, ŽE...
Rozloha vinic ve Francii: přes 835 tisíc ha
Počet vinařství: cca 27 000
V roce 1935 vzniká INAO (Institut National des Appelation d’Origine), zavést a spravovat systém kontroly a kvality vín, navrhnout zeměpisná vymezení apelací a zajistit dodržování daných předpisů.
KATEGORIZACE A ZNAČENÍ FRANCOUZSKÝCH VÍN
VIN DE FRANCE (dříve Vin de Table)
- stolní vína bez označení původu a odrůdy, určena ke každodenní spotřebě, téměř všechna jsou ale spotřebována ve Francii, tvoří asi 13 % produkce
IGP (Indication géographique protégée, dříve Vin de Pays)
- vína s chráněným zeměpisným označením, typické individuálním charakterem, lepší kvality, většina se spotřebuje ve Francii, tvoří cca 33 % produkce
VDQS (Vin De‘ limité de Qualité Supérieure)
- tato kategorie v roce 2011 zanikla, kvalitativně se blíží vínům AOP, mají však vyšší limity produkce, tvoří přibližně 45 % produkce
AOP (Apellation d´origine protége, dříve AOC - Appellation d‘ Origine Contrôlée)
- chráněné označení původu, tvoří asi jednu třetinu francouzské produkce, vína z přesně vymezené zeměpisné oblasti, podléhají přísným pravidlům a kontrolám
- kvalitativní stupně uvnitř jednotlivých francouzských AOC se označují slovem Cru spolu s dalšími přívlastky Grand cru, Premier cru, samotný systém klasifikace je však složitý, neplatí pro všechny oblasti a může být v jednotlivých oblastech modifikován, jako např. v oblasti Bordeaux.
VINAŘSKÉ OBLASTI VE FRANCII
Bordeaux [bordó] je největším vinařským regionem apelace AOC s vlastním klasifikačním systémem z roku 1855. Tato klasifikace zahrnuje pouze červená vína z oblasti Médoc a jedno vín z oblasti Graves. Proto bývá často označována jako klasifikace vín z Médocu. Do těchto tříd se rozděluje pouze 61 vinařství (chateaux). Třídy jsou zvoleny na základě dvou hlavních kritérií – kvalita terroir (vinohradu) a prodejní cena.
- Premier cru [premier kry]: 5 chateaux, jedná se o vůbec ta nejlepší vína
- Deuxième cru [dezijem]: 14 chateaux, podobně špičková, jako z nejvyšší kategorie, cena je však až o 50 % nižší
- Troisièmes cru [troazjem]: 14 chateaux
- Quatrième cru [katrijem]: 10 chateaux
- Cinquième cru [sankijem]: 18 chateaux
- Cru bourgeois [kry buržoa] – klasifikace vín, která se nedostala do hlavních 5 kategorií
Ve Francii, kromě Bordeaux, najdeme další skvělé oblasti. Nejprestižnější je pravděpodobně Burgundsko, nacházející se na východě země. Tato oblast vyniká špičkovými viničními tratěmi, které dávají nepřekonatelný Pinot Noir (ten z Côte de Nuits). Vzpomeňme také na podregion Chablis, kde vyšperkovali umění vytvořit minerální až ocelová vína z odrůdy Chardonnay. Podél hranic s Německem se na 80 km dlouhém území rozkládá Alsasko, známé pro své Tramíny, Sylvány a Ryzlinky v tzv. alsaských flétnách. Mezi Burgundskem a Švýcarskem objevíme oblast Jura s hlavním vinařským městem Arbois a tzv. žlutým vínem (Vin jaune [van žon]) z odrůdy Savagnin, které bychom výrobou mohli přirovnat k Sherry. V jižním Provence se osvěžíte krásnými růžovými víny, perfektně ladícími k místnímu horkému a elegancí nasáklému klima. Nesmíme ale zapomenout na pro mnohé milovníky vína zásadní oblast, a tou je Champagne! Kdo by neznal světově známé šumivé víno, nepostradatelné u každé pořádné oslavy?
A ikoničtí výrobci? Petrus, Château Margaux, Château d’Yquem, Domaine de la Romanée-Conti, Domaine Leroy, Dom Pérignon, Moët & Chandon a další a další a další…