MODRÝ PORTUGAL

Původ této odrůdy je neznámý, určitě ale nepochází z Potrugalska. I přes nejasný původ se jedná o velmi rozšířenou odrůdu jak u nás (tvoří 3,9 % z celkové osázené plochy vinic), ale i v ostatních zemích, hlavně ve státech bývalé Jugoslávie přes Rumunsko, Maďarsko až po Rakousko a Německo.
odruda_modry_portugal
List je střední až velký, světle zelený, hladký, nehluboce dělený. Hrozny jsou velké, křídlaté, středně husté. Bobule střední, kulaté, s tenkou slupkou modré barvy. Dužnina je řídká, má málo kyselin i cukrů. 

Barva typického MP je jemně rubínová, méně intenzivní. Vůně jemná, někdy až květinová, chuť lehčí, s menším obsahem tříslovin, harmonická, příjemná, sametová, víno je lehčí s nižším obsahem kyselin, jemně natrpklé. Vína z regulované sklizně jsou jemná, květinově aromatická, příjemně pitelná, světle červené barvy. Ve vůni a chuti můžeme hledat květiny, čerstvé seno, třešně, cassis.

Víno rychle vyzrává, obecně není příliš vhodné k archivaci. Mělo by se pít mladé, pak vyniká v jeho aroma přitažlivost ovocných a květinových tónů a jeho chuť je měkká, vláčná, méně tříslovinová. Vzácněji se setkáváme i s barikovým provedením vín této sympatické odrůdy.

Zkratka: MP

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.