MODRÝ PORTUGAL

Původ této odrůdy je neznámý, určitě ale nepochází z Potrugalska. I přes nejasný původ se jedná o velmi rozšířenou odrůdu jak u nás (tvoří 3,9 % z celkové osázené plochy vinic), ale i v ostatních zemích, hlavně ve státech bývalé Jugoslávie přes Rumunsko, Maďarsko až po Rakousko a Německo.
odruda_modry_portugal
List je střední až velký, světle zelený, hladký, nehluboce dělený. Hrozny jsou velké, křídlaté, středně husté. Bobule střední, kulaté, s tenkou slupkou modré barvy. Dužnina je řídká, má málo kyselin i cukrů. 

Barva typického MP je jemně rubínová, méně intenzivní. Vůně jemná, někdy až květinová, chuť lehčí, s menším obsahem tříslovin, harmonická, příjemná, sametová, víno je lehčí s nižším obsahem kyselin, jemně natrpklé. Vína z regulované sklizně jsou jemná, květinově aromatická, příjemně pitelná, světle červené barvy. Ve vůni a chuti můžeme hledat květiny, čerstvé seno, třešně, cassis.

Víno rychle vyzrává, obecně není příliš vhodné k archivaci. Mělo by se pít mladé, pak vyniká v jeho aroma přitažlivost ovocných a květinových tónů a jeho chuť je měkká, vláčná, méně tříslovinová. Vzácněji se setkáváme i s barikovým provedením vín této sympatické odrůdy.

Zkratka: MP

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení