MÜLLER THURGAU

Je naší pátou nejpěstovanější odrůdou, kterou vyšlechtil Prof. Herrmann Müller, původem ze švýcarského kantonu Thurgau, v roce 1882 křížením odrůd Ryzlink rýnský a Madlenka královská (Madeleine Royale). Odrůda je oblíbená nejen u nás, tradičními oblastmi pěstování jsou Německo, Rakousko, Švýcarsko, Maďarsko, ale je pěstována i ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Dánsku, Lucembursku atd.
odruda_muller_thurgau
Müller Thurgau je nejlepší pít jako mladé, svěží víno s nižším obsahem alkoholu do dvou až tří let stáří. To je spolu s jeho ranným dozrávání jeden z důvodů, proč patří mezi hlavní odrůdu Svatomartinských vín. V dobrých ročnících, při vysoké cukernatosti, je třeba dávat pozor na obsah kyselin, příliš nízký obsah v bobulích se negativně projeví na kvalitě vína. Bohužel se konzumenti stále mohou setkat i s víny širokými, plochými, málo aromatickými či s hořkou dochutí. Špatná technologie výroby a strategie pěstování pro nejvyšší možný výnos v druhé polovině minulého století zatlačily tuto jinak cennou odrůdu do pozadí. Naštěstí se lze setkat i s víny vynikajícími.

Typické odrůdové víno by mělo mít světlou barvu se zelenožlutým odstínem, muškátovou vůni s ovocnými odstíny (kopřivově-broskvovými) a svěží chuť s nižší aciditou. Ve vůni a chuti můžeme hledat travnaté tóny, citrusové plody, muškát, angrešt, černý rybíz, broskev, grapefruit. Víno se obvykle déle nearchivuje, výjimkou jsou reduktivně školené přívlastky. Víno MT je rovněž vhodné do různých cuvée, zvláště s pozdně zrajícími odrůdami, které mívají nadměrný obsah kyselin.

Zkratka: MT

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.