ZD SEDLEC

sedlec_uvod

 
„Naší snahou je především to, aby vína byla v souznění se zdejším terroir a naplno vynikla jejich poetika,“ prohlašují vinaři ze Zemědělského družstva Sedlec. V malé obci u Mikulova se vinná réva pěstuje už od 15. století, družstvo na tuto tradici navazuje od roku 1950.

V roce 1980 se sklepmistrem stává Ctirad Králík a o jedenáct let později se podnik začíná výrazně orientovat na výrobu vína. Dnes hospodaří na vinicích o výměře 120 hektarů, z nichž vyprodukují 300 tisíc lahví ročně.
sedlec_vina
ZD Sedlec pěstuje klasické odrůdy bílého vína jako Rulandské šedé, Chardonnay, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Tramín červený či Pálava, v sortimentu ale naleznete i odrůdy vinné révy méně známé, například Vionier nebo Bouvierův hrozen. Vyrábí z nich vína přívlastková, zemská i sudová. V sedleckých sklepech se můžete setkat jak s moderními nádobami z nerezu, tak s tradičními dřevěnými sudy, které umožňují přirozený přístup malých dávek kyslíku do zrajících vín.

„Filozofií firmy je, aby vína měla odrůdový charakter při zachování místního terroir, byla chuťově vyvážená, svěží a přispívala k dobré náladě,“ říkají Sedlečtí. Snad i proto sláva jejich vín již překročila hranice České republiky. Lahve ze ZD Sedlec se tak objevily na slavnostních tabulích pro britskou královnu Alžbětu II. nebo pro manželku amerického exprezidenta Hillary Clinton.

Získaly rovněž řadu významných titulů, například Champion Grand Prix Vinex, ocenění z Valtických vinných trhů, Vinařských Litoměřic, Hradeckého poháru, Krále vín, Festwine či Top 77. V zahraničí bodovaly například v Decanter London, Vinalies Paris, Terravino Israel nebo Muvina Prešov.


vinarstvi_zd_sedlec

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.