SAVILON

Interspecifická moštová odrůda révy (též hybridní odrůda, mezidruhové kříženíPIWI odrůda), která byla vyšlechtěna roku 2001 v České republice kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná), kříženec odrůd "Rakiš" (Villard blanc x Veltlínské červené rané) a "Merlan" (Merlot x Seibel 13666).
odruda_savilon
List středně velký, pětiúhelníkovitého tvaru, profil čepele tvaru V, zvlněný, světle zelené barvy. Plodem je malá, okrouhlá až mírně oválná bobule žlutozelené až zlatožluté barvy, její dužina je jemně chruplavá, plné, ovocné chuti s nádechem kopřiv. Hrozen je středně velký až velký, rozvětvený, řidší až středně hustý.

Savilon je sesterskou odrůdou, tedy pochází ze stejného křížení, jako zatím rozšířenější odrůda Malverina, jejíž zápis do SOK ČR proběhl již roku 2001.

Odrůdová vína svým aroma připomínají vína odrůdy Sauvignon, vynikají plností, barva je výrazná, žlutá se zelenými reflexy až citrónově žlutá se zlatou jiskrou. Vůně extraktivní a široká. Při prvním nadechnutí vás pohltí květinové vůně, které postupně přechází do ovocných tónů. Dále jsou poznat medové vůně a velmi slabě i vanilka. Chuť je dlouhá s překvapivými kyselinkami. Predikátní vína jsou velmi kvalitní a mají předpoklady k delší archivaci. Savilon můžete podávat především jako aperitiv a k slavnostním příležitostem.

Zkratka: Sa

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.