Odrůda Sauvignon pochází patrně z regionu Bordeaux či z vinařských oblastí na Loiře. Pravděpodobně vznikla spontánním křížením odrůd Chenin Blanc a Tramín. Tvoří 5,4 % plochy vinic u nás. Sauvignon je typickou odrůdou pro Znojemsko nebo Mikulovsko. Vzhledem ke své náročnosti se
u nás pěstuje výhradně na Moravě. Tu a tam se ještě vyskytuje mutace šedá Sauvignon gris s vyšší cukernatostí a s méně pronikavým aromatem a mutace růžová Sauvignon rosé. Dříve se u nás používal název Fíkový hrozen.
Sauvignon má menší, světle zelený, na okrajích zvlněný list. Hrozny jsou malé, pyramidální, hustě osázené menšími, zelenožlutými bobulemi s tlustší slupkou a výrazně aromatickou dužninou specifické aroma po muškátu, angreštu, kopřivě).
V závislosti na ročníku, na stanovišti, na době sběru a na technologii tvorby vína se vyvíjejí různé typy vína. V méně příznivých ročnících, v severnějších oblastech a při vyšší vlhkosti vznikají hluchavkové, kopřivové, paprikové tóny ve vůni i chuti. Při vyšším slunečním svitu a lepší vyzrálosti hroznů se začínají objevovat ovocné tóny. Napřed černorybízové, angreštové, kiwi se zábleskem citronu, pak u měkčích a kulatějších vín broskve, nektarinky a meloun. U sladkých výběrů meruňka, pomeranč, ananas i marcipán. Ze zámoří tropické ovoce. Typická odrůdová vína Sg jsou světle zelenožlutá, intenzivně aromatická, kořenitá, s výraznější kyselinkou a s vyšším obsahem alkoholu, perzistentní v dochuti, s velkou škálou od tónů travnatých a kopřivových až po tóny připomínající ovocné plody.
Z vyšších sklizní a horších ročníků mohou být vína Sauvignonu lehká a tvrdá, ale většinou se setkáváme s víny plnými, často i s minerální příchutí.
Zkratka: Sg