ALIBERNET

Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1950 ještě v bývalém Sovětském svazu, v Ukrajinském vědeckovýzkumném ústavu vinohradnictví a vinařství V.E. Tairova v Oděse, křížením odrůd Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon.
odruda_alibernet
Tato odrůda se středně velkým až velkým listem má temně modré bobule, jejichž dužina je krvavě červeně zbarvená – jedná se o tzv. barvířku. Dužina je pevná, šťavnatá, kabernetové až višňově-trnkové chuti. Bobule tvoří středně velký, řídký hrozen s křidélky. Odrůdou je osázeno pouze 0,08 % plochy vinic v ČR.

Alibernet se u nás užívá i k výrobě odrůdových vín, takové typické víno je potom díky anthokyanům obsaženým v dužině velmi tmavě červené s výraznou kabernetovou vůní, chuť je drsnější, travnatá, v horších ročnících s vyšší kyselinkou a s vyšším obsahem tříslovin, z kvalitních hroznů je víno středně plné až plné a vyzrává až do neutrální hebkosti. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, kabernetové tóny, čokoládu. Vína jsou vhodná k archivaci. Odrůdová vína jsou, podobně jako vína odrůdy Cabernet Sauvignon, vhodná k pokrmům ze zvěřiny.

Zkratka: Al

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.