ALIBERNET

Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1950 ještě v bývalém Sovětském svazu, v Ukrajinském vědeckovýzkumném ústavu vinohradnictví a vinařství V.E. Tairova v Oděse, křížením odrůd Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon.
odruda_alibernet
Tato odrůda se středně velkým až velkým listem má temně modré bobule, jejichž dužina je krvavě červeně zbarvená – jedná se o tzv. barvířku. Dužina je pevná, šťavnatá, kabernetové až višňově-trnkové chuti. Bobule tvoří středně velký, řídký hrozen s křidélky. Odrůdou je osázeno pouze 0,08 % plochy vinic v ČR.

Alibernet se u nás užívá i k výrobě odrůdových vín, takové typické víno je potom díky anthokyanům obsaženým v dužině velmi tmavě červené s výraznou kabernetovou vůní, chuť je drsnější, travnatá, v horších ročnících s vyšší kyselinkou a s vyšším obsahem tříslovin, z kvalitních hroznů je víno středně plné až plné a vyzrává až do neutrální hebkosti. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, kabernetové tóny, čokoládu. Vína jsou vhodná k archivaci. Odrůdová vína jsou, podobně jako vína odrůdy Cabernet Sauvignon, vhodná k pokrmům ze zvěřiny.

Zkratka: Al

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení