CHARDONNAY

Odrůda pochází z Burgundska (jedna z tzv. burgundských odrůd) a pravděpodobně vznikla samovolným křížením (Pinot noir x Gouais blanc), jak bylo zjištěno genovou analýzou. V současné době patří mezi módní bílé odrůdy a poskytuje nepochybně spolu se Sauvignonem a Ryzlinkem
rýnským nejkvalitnější bílá vína na světě.
odruda_chardonnay
Chardonnay je rozšířenou odrůdou po celé západní i východní Evropě. V České republice zabírá 4% celkové plochy vinic. Není sice nejrozšířenější odrůdou co do osazených ploch vinic, ale rozhodně vede v počtu vinařských regionů. Velmi oblíbená je v zemích Nového světa. Je hlavní bílou odrůdou burgundské oblasti AOC Chablis, kde dává na těžkých vápenitých kimeridžských jílech světoznámá stejnojmenná vína. Je také jednou z povolených odrůd pro výrobu pravého šampaňského.

List je středně velký, velmi podobný listu odrůdy Rulandské bílé, rozpoznat je od sebe je možné pomocí řapíkového výkrojku, který je ohraničen žilnatinou. Bobule je žlutozlatá s typickým zlatým líčkem a řídkou, šťavnatou dužninou, tvořící malý hustější hrozen.

Výraz vína se mění podle klimatických a půdních podmínek. V chladných klimatických zónách patří jen na ty nejlepší polohy. Při usměrněné sklizni voní pak Chardonnay po zelených jablkách a při stárnutí přicházejí vůně akátů a hrušek, citronů a grapefruitů, medu a nakonec lískových oříšků. Při vinifikaci v barrique vystupuje aroma toustování. Naopak Chardonnay z teplejších oblastí mívá tropický charakter s vůní manga, smetany, banánů, ananasů, žlutého melounu a někdy medu i karamelu, případně toustování barrique. Taková vína stárnou rychleji a optimum jejich zralosti bývá dosaženo ve 3.-5. roce. Vhodné je vína dělat bez zbytkového cukru.

Zkratka: Ch

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.