ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSTVÍ VELKÉ PAVLOVICE

velke_pavlovice_uvod


Na počátku byla Zemská révová školka. Byla založena 12. dubna 1901 výsadbou vzorové a podnožové vinice ve Velkých Pavlovicích. Šlechtitelské práce se zde naplno rozeběhly v 50. a 60. letech minulého století.

Odborné činnosti této stanice dnes vděčíme za existenci mnoha vynikajících nových odrůd vinné révy. Pečlivým křížením a množením právě zde vznikla odrůda André a započaly práce na šlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni.
velke_pavlovice_vinice
Vlastní činnost a rozmach šlechtění nastal až v padesátých a šedesátých letech, kdy byla Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice ustavena specializovanou stanicí pro metodické řízení obou úseků šlechtění révy.

Dnes je Šlechtitelská stanice vinařská ve Velkých Pavlovicích akciovou společností hospodařící na vlastních i pronajatých vinicích. Vyrábí zde víno, doprovodné produkty a provozují penzion a také přehlídkovou vinici, která se nachází nad ním.

Na 50 hektarech vinic zde pěstují 19 odrůd révy vinné v 76 klonech. Poloha velkopavlovických vinic a hlinitojílovitá a hlinitopísčitá půda s bohatým obsahem vápníku a manganu vytvářejí dokonalé podmínky pro pěstování aromatických bílých a modrých odrůd révy vinné jako stvořených pro výrobu přívlastkových vín, která tvoří až 90 % produkce.

Veškerá činnost ve Šlechtitelské stanici vinařské se soustředí na to, aby naplnila moudrost starořeckého filozofa Plutarcha: „Víno je nápoj mezi nápoji nejušlechtilejší, mezi léky nejchutnější, mezi pokrmy nejpříjemnější.“

velke_pavlovice_sklep

Ve stanici se hrozny sklízejí výhradně ručně, víno se následně vyrábí technologií řízeného kvašení a zraje v dřevěných sudech z francouzského dubu od firmy Seguin Moreau (přičemž dva největší sudy mají objem 4 500 litrů).

„U našich vín je oceňován především jejich odrůdový charakter a čistota, umocněný vysokou přírodní vyzrálostí hroznů z přísně limitované sklizně,“ říkají ve Velkých Pavlovicích. Ročně těchto vín prodají až půl milionu lahví.

 


vinarstvi_velke_pavlovice

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.